Про проект

Народна культура та мистецтво українців справедливо вважаються одними з найбагатших надбань культурної скарбниці європейських націй.

У 18-19-му та на поч. 20 ст. український фольклор є найпопулярнішим в Європі. Ним захоплюються європейські монархи, а митці світового рівня – письменники Микола Гоголь, Леся Українка та Лєв Толстой, композитори Петро Чайковський та Ігор Стравінський, художники Ілля Рєпін та Давид Бурлюк вивчають та використовують у власній творчості. Для прикладу — Микола Гоголь записав понад 1000 українських народних пісень.

Показати багатства народної творчості українців — основу сучасної культури великої європейської нації — у цілісному культурно-побутовому контексті власне і стало основною метою нашого проекту.

Найперше наше завдання — зберегти зафіксовані у фоно-архівах зразки та видати серію музичних компакт-дисків, які б представляли всі історико–етнографічні регіони України.

Потреба у такій науково достовірній та якісно виданій збірці, яка б слугувала справжньою антологією української традиційної музики, назріла вже давно. Проте за роки Незалежності вона так і не була видана.
Ця чудова колекція дисків з давніми народними піснями та музикою – справжніми шедеврами народної творчості, стане окрасою нашої культури і ще раз відкриє для нас і для світу українську пісню.

Народна музика зберігається переважно на касетах та бобінних магнітних стрічках, які мають обмежений термін збереження інформації. На сьогодні, у багатьох випадках, явні ознаки руйнування записів виявляють себе у майже повній втраті зафіксованої інформації.

У зв’язку з перманентною недостатністю фінансування, переважна більшість записів існує лише в оригіналі, — отже, втрата оригіналу веде до повної втрати унікальних музичних пам’яток, які завтра відновити вже буде неможливо.

Єдиний реальний шлях врятування фондів — переведення їх у цифровий формат.

Нам надана вже остання можливість зафіксувати в експедиціях кращі зразки традиційної культури, зберегти їх для нащадків, адже живих носіїв автентичного фольклору стає все менше.

Тож головними завданнями проекту БЕРВИ є:

 • Збереження фоно-архівів традиційної музики – шляхом оцифровування
 • Здійснення експедицій та фіксація ще нині побутуючих зразків автентичного фольклору 
 • Видання серії CD української традиційної музики

Наш проект є неприбутковим. Усі диски розповсюджуватимуться серед загальноосвітніх та спеціальних музичних закладів, громадських організацій та фахівців фольклористів — етномузикологів.

Народна творчість — основа культури будь-якої нації. Реалізовуючи цей проект ми даємо можливість наступним поколінням почути голос справжньої народної пісні, яка несе у собі той код, що здатний розбудити генетичну пам'ять кожного, хто відчуває себе українцем.

Вже реалізовано:

 • видано компакт-диски;
 • оцифровано понад 1500 годин записів;
 • у експедиціях зафіксовано понад 300 годин музики;
 • сформовано студію для перезапису архівів;
 • проведено ряд фольклорних подій;
 • створено цикл соціальних роликів;
 • створено web-сайт проекту www.bervy.org

 

Проект Берви має дві міжнародні нагороди:

 • GRAND PRIX міжнародного конкурсу SVETOZAR STRACINA GRAND PRIX.
 • Соціальні ролики проекту, створені спільно з Каналом 1+1, отримали бронзову нагороду на престижному міжнародному конкурсі відео-реклами BDA/PROMAX у Лос-Анджелесі.