Тарас Грималюк: БЕРВИ це проект, який дає можливість побачити справжню Україну

Коли виникла ідея такого проекту і чому ви вирішили реалізовувати саме фольклорний проект ?

Все хороше виникає з любові … Ще з дитинства , коли чув   народний спів – не був байдужим. Хотілося слухати ще і ще. Тут, як у відомому жарті – якщо при згадці про роботу у тебе прискорюється серцебиття, це означає, що ти займаєшся своєю справою. Ідея виникла досить давно. Більше десяти років тому. Ми побачили , що у цій сфері ситуація є загрозливою. Записи розмагнічуються і зникають, люди – останні носії автентичного фольклору відходять, держава цим переймається мало, а для бізнесу це не цікаво, бо на такій музиці не заробиш. З іншого боку – усвідомлювали, що традиційна музика – це значне культурне явище, окремі твори якого можна сміливо ставити у ряд із найгеніальнішими творами світових композиторів. Було розуміння, що існує достатньо велика аудиторія людей, для яких фольклор це щось надзвичайно рідне і цінне. Тому і хотілося зробити щось таке, що могло би репрезентувати українську традиційну музику у сучасному форматі.

Яке головне завдання ви ставили перед собою і що вдалося реалізувати за цей час?

Завдань, насправді , не одне, а три. По-перше, дуже важливим завданням було зберегти фоноархіви традиційної музики, які зберігаються у різних державних і приватних зібраннях на магнітних плівках. Ці плівки старіють і розмагнічуються. Друге, необхідно було поспішати, щоб ще встигнути зафіксувати зразки фольклору  в експедиціях. Це люди старшого і дуже старшого віку, тому з кожним роком така можливість зменшується. І третє завдання — донести до сучасної аудиторії  кращі зразки, щоб українці могли почути голоси своїх предків. А співати наші предки уміли… Іноземці не раз дивувалися – як прості люди можуть так виконувати складну багатоголосу, майже поліфонічну структуру.

Які результати? Зараз маємо один із найбільших в Україні цифровий архів традиційної музики, видали цілий ряд  дисків, в експедиціях записали понад 300 годин музики, створили студію для оцифровування архівів, маємо обладнання для експедицій, створили сайт, провели ряд  фольклорних акцій і фестивалів ...

Яких саме фестивалів?

Ми, маю на увазі наше агентство, мали відношення до організації багатьох фестивалів…

Це і «Покуть», «Роде наш красний», «Червона Рута», «Київська Русь», «Країна мрій» та ін...

також багато провели фольклорних концертів до народних свят …

Розкажіть про останню збірку проекту БЕРВИ із десяти дисків… які пісні ми там почуємо і якими були критерії відбору записів?

Збірка ще не вийшла… Сподіваємось її презентувати серед зимових свят.

Десять дисків, кожен із яких представлятиме традиційну музичну культуру окремого історико-етнографічного регіону. Там дуже гарні речі … записи не лише із нашого архіву, а і з багатьох інших джерел.  Наприклад з архіву Нацрадіо, Харківської академії мистецтв, Київської та Львівської Національних музичних академій, інших державних інституцій, багато з приватних збірок.

А критерії… у першу чергу автентичність, мистецька цінність, рівень виконання та технічна якість.

Нашою метою було видати науково достовірну, у сучасному форматі, збірку, яка б розкривала усе жанрове розмаїття фольклору етнографічного регіону. Так би мовити – зловити дух пісенної культури певного регіону… тому ми довго вишукували  цінні твори – шедеври і складали їх до скарбнички під назвою Наддніпрянщина, чи Карпати, аж поки вона заповнювалась найяскравішими зразками фольклору цієї землі.

Один із дисків представляє культуру  етнічних земель за кордоном …

Так, десятий диск збірки висвітлює традиційну музичну культуру земель, де компактно проживають (чи проживали) українці і, які тепер унаслідок певних історичних подій опинилися у складі інших держав. Так звані Етнічні землі за кордоном…  Це Кубань, Воронежчина, Курщина, Ростовська обл... та Стародубщина в Росії, Марморощина та Південна Буковина в Румунії, Лемківщина в Словаччині, Підляшшя в Польщі, Берестейщина в Білорусі, Придністров’я в Молдові та ін... На нашому сайті є карта, де можна побачити ці землі.  Нам вдалося роздобути багато надзвичайно цінних записів із цих земель.  Україна сьогодні найбільша за територією країна Європи. Але, якби ці землі входили до складу нашої держави – площа була б ще на третину більшою. Як не дивно, українці досі зберігають там свої традиції, попри те, що держава Україна, практично нічого не робить для захисту їх національних культурних потреб.

Нам російське Тб розповідає, що Донбас це Росія…

Це просто смішно… і ніяк не обґрунтовано… раджу росіянам, які хочуть знати правду, глянути хоча б на карту етнічного розселення українців складеною за даними  Санкт-Петербургської  академієї наук у 1914 році… Там добре видно де українські землі, а де не українські…

Який тираж збірки і чи будуть продаватись диски?

По тисячі примірників кожного диску, тобто загалом десять тисяч…

Берви – проект некомерційний  і  диски друкуються  з позначкою  «Не для продажу!»

Весь тираж буде безкоштовно розповсюджено серед шкіл, організацій, які займаються культурою, серед фахівців фольклористів, етномузикологів… Саме завдячуючи їхній багаторічній праці, таке видання стало можливим. Їхні прізвища і наші слова подяки є на кожному диску. А диски просто необхідно використовувати у навчальному процесі… Наші діти мають знати – нащадками якої співочої, волелюбної і гордої нації вони є.